„Samorządy zawodowe zrzeszone w Szczecińskim Porozumieniu Zawodów Zaufania Publicznego wyrażają kategoryczny sprzeciw wobec podejmowanych w ostatnim czasie inicjatyw ustawodawczych oraz innych działań prowadzących do kwestionowania konstytucyjności obowiązujących obecnie przepisów, zmierzających do umożliwienia zrzeszania się osób wykonujących zawody zaufania publicznego poza strukturami istniejących aktualnie samorządów zawodowych, funkcjonujących na podstawie art. 17 Konstytucji RP oraz odpowiednich regulacji ustawowych.
Wprowadzenie powyższych rozwiązań w konsekwencji doprowadzi jedynie do braku należytego nadzoru nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego oraz wypaczy funkcjonowanie samorządów zawodowych, działających w interesie publicznym oraz sprawujących pieczę nad zrzeszonymi w nich przedstawicielami wolnych zawodów, co będzie ze szkodą dla obywateli korzystających z usług świadczonych przez przedstawicieli zawodów zaufania publicznego.
Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego uznaje, że lansowanie tego rodzaju inicjatyw – podejmowanych obecnie wobec architektów i inżynierów budownictwa w projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych z dnia 5 lipca 2023 r. przyjętym przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji, ale także w stosunku do lekarzy, adwokatów i radców prawnych – bez ich jednoznacznie negatywnej oceny skłaniać będzie do ich powielania względem pozostałych zawodów zaufania publicznego. Ich skutkiem będzie erozja fundamentów samorządności zawodowej wpisanej w funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa, a tym samym utrata zaufania i poczucia bezpieczeństwa w obrębie jego struktur i funkcjonalności przez obywateli.
W konsekwencji, jako sygnatariusze Szczecińskiego Porozumienia Zawodów Zaufania Publicznego wzywamy władzę ustawodawczą i wykonawczą do zaprzestania tych praktyk”.
Apel podpisali przedstawiciele wszystkich dwunastu zawodów zaufania publicznego, w tym samorządu adwokackiego, zrzeszonych w Porozumieniu.
Pełna treść apelu