4 czerwca 2024 r. w siedzibie Szczecińskiej Izby Adwokackiej odbył się wyjątkowy Wieczór z In Gremio. Pismo powstałe w 2004 r. z inicjatywy adwokata Romana Ossowskiego, pierwszego redaktora naczelnego, przez kolejne dwie dekady było (i pozostaje) efektem pasji i zaangażowania kolejnych osób na bieżąco redagujących In Gremio przy wsparciu wydawcy, Szczecińskiej Izby Adwokackiej, oraz wielu zawodów prawniczych, których przedstawiciele zasiadają w Radzie Programowej.
Spotkanie rozpoczęła uroczystość wręczenia statuetki Gremiusa – specjalnej nagrody dla „Człowieka Roku In Gremio” przyznawanej przez Radę Programową In Gremio – którą za rok 2023 otrzymał Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Osiągnięcia Wydziału w ostatnim czasie na gruncie tworzenia inicjatyw łączących zawody prawnicze i umożliwiających przepływ między nimi poglądów i doświadczeń, spajania tych zawodów w oparciu o wspólne wartości przedstawił w swoim wystąpieniu adw. Andrzej Zajda, laureat nagrody „Człowiek Roku In Gremio” z 2018 r. Statuetkę odebrała dziekan WPiA US prof. US Ewelina Cała – Wacinkiewicz, która podziękowała w swoim przemówieniu swoim współpracownikom z Wydziału Prawa i Administracji, redakcji In Gremio oraz wydawcy pisma – szczecińskiej palestrze, zwracając nadto uwagę na wartości, które są wspólne całemu środowisku prawniczemu i które nieustannie uzasadniają jego działanie w formule in gremio.
Redakcja In Gremio – w osobach redaktor naczelnej adwokat Marty Brawaty oraz zastępcy redaktor naczelnej adwokat Karoliny Weremy – Karłuk – wręczyła nadto specjalne wyróżnienia w postaci okolicznościowych medali „Zasłużony dla In Gremio” dla adwokata Piotra Dobrołowicza, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie i członka Rady Programowej In Gremio, sędziego Macieja Żelazowskiego, prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, wieloletniego członka kolegium redakcyjnego, a obecnie członka Rady Programowej In Gremio, adw. Magdaleny Muranowicz, redaktor naczelnej wydawnictwa w latach 2021-2022, Artura Tokarskiego, grafika wydawnictwa, współpracującego z In Gremio od jego początku (czyli od maja 2004 r.) oraz sędziego Arkadiusza Krupy, wieloletniego rysownika i felietonisty In Gremio, który również w trakcie tego Wieczoru z In Gremio nieustannie komentował artystycznie, w postaci rysunków, przebieg wydarzenia.
W drugiej części spotkania gościem Wieczoru był sędzia Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski, w latach 2016-2021 prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną. Rozmowa, którą poprowadzili adwokat Karolina Werema – Karłuk i komornik Remigiusz Wasiak, dotyczyła przede wszystkim aktualnego stanu w polskim sądownictwem, problemów powstałych w latach 2015-2023, w tym statusu tzw. neosędziów, funkcjonujących tak w samym Sądzie Najwyższym jak i w sądownictwie powszechnym. Omawiano także negatywne konsekwencje aktualnego stanu dla obywateli – stron postepowań sądowych, a także uchwalone w ostatnim czasie w parlamencie zmiany w zakresie funkcjonowania KRS i perspektywę ewentualnego ich wprowadzenia w życie.
Po zakończeniu tej części Wieczoru redakcja wydawnictwa zaprosiła na bankiet, podczas którego uczestnicy spotkania świętowali 20. urodziny In Gremio.
Redakcji In Gremio gratulujemy udanej organizacji wydarzenia i życzymy dalszych sukcesów! Razem możemy więcej!
Zdj. Sebastian Wołosz