Szanowni Państwo,
Na posiedzeniu ORA w dniu 1 marca 2021 r. powołano do życia Komisję Doskonalenia Zawodowego SIA.
Niezmiernie się cieszę, że na pracę w komisji, której mam przyjemność przewodniczyć, zgodę wyrazili: Agnieszka Różewicz, Karolina Werema – Karłuk, Krzysztof Ławrynowicz oraz Tomasz Milewski. Wierzę, że doświadczenie zawodowe połączone z charyzmą, energią i kreatywnością wszystkich członków komisji pozwoli stworzyć team na lata. Chyba po raz pierwszy w historii SIA za szkolenia zawodowe odpowiadać będzie kilkuosobowe gremium, a nie jak to było do tej pory jednoosobowo Kierownik Doskonalenia Zawodowego.
Jesteśmy już po inauguracyjnym posiedzeniu, pierwszych ustaleniach oraz wstępnym podziale zadań. Chcemy by szkolenia zawodowe SIA były od teraz jej znakiem rozpoznawczym. I choć droga ku temu długa, wyboista i kręta, to jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować wszystkie pomysły, które aktualnie przelewamy na papier, a uwierzcie – jest ich sporo, o czym poniżej. Jednocześnie wszystkich zainteresowanych współpracą, noszących się z zamiarem szkolenia innych, czy też po prostu mających pomysły na ciekawe szkolenia – zapraszamy do kontaktu z którymś z członków komisji.
Po pierwsze – cykliczność
Już teraz rezerwujcie w swoich kalendarzach, począwszy od kwietnia, każdy – co do zasady – drugi i czwarty czwartek miesiąca w godzinach 17:00-19:00.
Po długich przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że to w miarę „idealny” termin na szkolenia. Nie początek i nie koniec tygodnia, nie w trakcie urzędowania sądów. Termin ten nie koliduje też chociażby ze szkoleniami radcowskimi (środy), z których korzysta wielu adwokatów. Choć mamy świadomość, że nie dogodzimy z pewnością wszystkim, to wierzymy, że ilość planowanych szkoleń pozwoli prędzej czy później każdemu wziąć w nich udział.
Czas trwania szkoleń.
Wychodzimy z założenia, że więcej (choć w tym wypadku raczej dłużej) nie zawsze oznacza lepiej. Doświadczenie pokazuje, że 1,5 – 2 godzinne szkolenia, skupione na jednym czy dwóch zagadnieniach, dają więcej efektu dla jego uczestników niż kilkugodzinne spotkania. Podobno umysł ludzki najłatwiej i najchętniej przyswaja wiedzę właśnie w takim czasie.
Tak wiemy, krótsze szkolenia to mniejsza ilość punktów szkoleniowych. Dlatego też oferta szkoleniowa wykraczać będzie poza minimum, o którym stanowi regulamin doskonalenia zawodowego (czyli 20h szkoleniowych). Poza tym, czy naprawdę chodzi tylko o te punkty?
Po drugie – innowacyjność
ZOOM, to platforma, na której w roku obecnym odbywać się będzie większość szkoleń. Wynika to oczywiście z sytuacji pandemicznej, choć nie chcemy tłumaczyć korzystania z tej platformy tylko z tego powodu i wierzymy, że szkolenia stacjonarne nadal będą możliwe jeszcze w drugiej połowie roku. Platforma zoom-owska umożliwia każdemu zainteresowanemu dostęp do szkolenia z dowolnego miejsca na ziemi, przy użyciu dowolnego urządzenia elektronicznego (laptop, smartfon, tablet) mającego dostęp do internetu. To szczególnie ważne dla adwokatów, którym trudno się wyrwać na szkolenie z domu czy też mających siedziby poza Szczecinem. Jednocześnie ma to niebagatelne znaczenie przy korzystaniu z prelegentów na co dzień przebywających np. na drugim końcu Polski jak i uczestników szkoleń z innych izb. Ta forma to także możliwość wzięcia udziału w szkoleniu przez niemal całą izbę (w tym aplikantów!). Na chwilę obecną dysponujemy 500 miejscami, wydaje się, że ta liczba powinna wystarczyć. Jeśli będzie taka potrzeba, oczywiście rozważymy zwiększenie puli. W chwili obecnej ZOOM daje możliwości szkoleniowe, które do tej pory nie śniły się filozofom
I choć całość wymaga jeszcze długich dyskusji i analiz, to już teraz można stwierdzić, że możliwość przeprowadzenia webinarów, rejestracji szkoleń w formie audio-video, a w konsekwencji ich odtwarzania nie tylko w czasie rzeczywistym, czy realizacja podcastów – to wszystko brzmi kusząco…
Wreszcie, choć może to nie najważniejsze, ZOOM to także oszczędności, które pozwolą na realizację innych pomysłów jak choćby szkolenia wyjazdowe.
Po trzecie – tematyka
Szkolenia podzielone będą na cztery bloki tematyczne:
I – karne,
II – cywilne,
III – roboczy tytuł „cała reszta” (m.in. rodzinne, pracy, administracyjne, medyczne, zamówienia publiczne),
IV – szkolenia związane z wykonywaniem zawodu adwokata (etyka, tajemnica zawodowa, rozwój kancelarii, mediacja, wizerunek, wystąpienia publiczne – to tylko niektóre tematy w tej części).
W każdym miesiącu odbywać się będzie szkolenie z dwóch ww. dziedzin. W pełnym okresie szkoleniowym (2 miesiące) każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Po czwarte – aplikanci
Uważamy, że jako pełnoprawni członkowie naszej izby winni mieć dostęp do kompleksowej oferty szkoleniowej, dlatego też drodzy aplikanci jesteście mile widziani na szkoleniach zawodowych! Miejsca starczy dla wszystkich.
Po piąte – ewaluacja
Chcąc sprostać oczekiwaniom zarówno co do tematyki i formy szkoleń, dających łącznie obraz ich jakości, co jakiś czas zwracać się będziemy do Was z prośbą o opinię, czy to w ramach ankiety czy pytań otwartych. Wszystko po to by każdy z Was miał realny wpływ na przebieg szkoleń, a jednocześnie by każdemu z nas nie przyświecało poczucie, że element składki korporacyjnej jakim jest fundusz szkoleniowy, nie idzie na marne.
Po szóste – szkolenia wyjazdowe
Czasy mamy jakie mamy. Ubiegły rok pokazał jednak, że przy zachowaniu zasad ostrożności możliwym jest przeprowadzenie cyklicznego szkolenia w kołobrzeskim Aquariusie, połączonym z rajdem nordic – walking. To oczywiście flagowy punkt w jesiennym kalendarzu. Ale gdyby tak przypadkiem wiosną przyszłego roku, w jakiejś ładnej scenerii zjawiło się kilkudziesięciu czy kilkuset adwokatów, a dzisiaj to by niemożliwe było, ale za rok to może i tak, to być może to by nasze dodatkowe szkolenie wyjazdowe było!
Po siódme – budżet
Plany snuć łatwo, wydawać pieniądze jeszcze łatwiej. Pamiętajmy jednak, że budżet nie jest z gumy, a składka na fundusz szkoleniowy na rok 2021 r. to 10 zł/os/m-c. Jest nas „tylko i aż” ok. 500, co łatwo policzyć przy użyciu kalkulatora. Po, miejmy nadzieję udanym roku szkoleniowym 2021, niech to stanowi ewentualny asumpt do rozmowy na temat budżetu w trakcie przyszłorocznego zgromadzenia.
I na koniec wisienka na torcie
Tak wiem, pisałem o kwietniu ale ale…
Jako pierwiosnek już 25 marca w godzinach 17:00-18:30 pierwsze tegoroczne szkolenie pt. „Co poszło nie tak? O najpowszechniejszych deliktach dyscyplinarnych” opowie wieloletni z-ca Rzecznika Dysycplinarnego, obecnie Sędzia Sądu Dyscyplinarnego koleżanka Agnieszka Węgielska – Śliwa.
Szczegóły dotyczące rejestracji udziału w szkoleniu już wkrótce.
pozdrawiam
adw. Bartłomiej Mużyło
Komisja Doskonalenia Zawodowego Adwokatów
ORA w Szczecinie